Wiadomości
MIKOŁAJKI
- 84
Spotkanie z górnikiem
W piątek 01.12.23r. uczniów oddziału przedszlolnego oraz klas I-III odwiedził górnik PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, z Oddziału Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów. Ubrany był w piękny, galowy mundur. Na górniczej czapce, która nazywa się czako, lśnił przepiękny pióropusz. Szczególne zainteresowanie, wśród uczniów, wzbudziła historia życia św. Barbary, która jest patronką górników i hutników. Każdy z uczniów mógł obejrzeć i dotknąć bryłę węgla brunatnego. Pan Daniel opowiadał jak odpowiedzialną i ciężką pracę wykonują górnicy. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali słodką niespodziankę i kolorowankę o tematyce związanej z tzw. "Barbórką".
13
Lekcja doradztwa zawodowego z górnikiem
01.12.2023r. odbyły się zajęcia z doradztwa zawodowego dla klas VII i VIII.
Górnik przedstawił uczniom, jak wygląda jego praca. Obejrzeli film, z którego między innymi dowiedzieli się w jaki sposób wydobywa się węgiel brunatny do produkcji prądu. Mieli także możliwość poznania wielu innych ciekawostek na temat górnictwa i pracy w kopalni.3
Andrzejki
- 54
Pokaz historyczny
29 listopada 2023 r. w naszej szkole odbył się pokaz historyczny pt. „Powstanie Styczniowe”. Przedstawienie przygotowała grupa rekonstrukcyjna z Lublina. Tematyka pokazu obejmowała okres historii Polski od INSUREKCJI KOŚCIUSZKOWSKIEJ DO POWSTANIA STYCZNIOWEGO. Prelekcję uatrakcyjniła wystawa broni z okresu zrywów narodowościowych XVIII i XIX wieku. Uczniowie klas młodszych przymierzali stroje kosynierów i replikę munduru Tadeusza Kościuszki. Uczniowie klas starszych pod kierunkiem prowadzącego pokaz przedstawili tyralierę, czyli szyk bojowy piechoty z końca XVIII wieku. Na zakończenie grupa „Rekonstrukto” została nagrodzona gromkimi brawami. Wszystkim pokaz bardzo się podobał.
Ewelina Bartłomiejczyk – nauczyciel historii
7
MANDORIA MIASTO PRZYGÓD
Dnia 28.11.2023r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami spędzili niezapomniany, pełen wrażeń czas w parku rozrywki Mandoria.
53
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Pluszowy miś - nieodłączny towarzysz dziecięcych zabaw. Powiernik i pocieszyciel najmłodszych obchodzi swoje symboliczne urodziny w listopadzie. Światowy Dzień Pluszowego Misia przypada 25 listopada i celebrowany jest od 2002 roku. Również w naszej szkole obchodziliśmy to święto. Dzieci przyniosły swoje ulubione maskotki, kocyki, poduszki, które towarzyszyły im na każdej przerwie. Poznały również historię pluszowego misia. Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu, przytulania i świetnej zabawy.
Samorząd Uczniowski
Opiekun SU Sylwia Pieczara
6
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
„Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwy” – to hasło towarzyszyło nam 21 listopada, kiedy w naszej szkole odbywał się Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Cała społeczność szkolna swoją radość, entuzjazm postanowiła wyrazić poprzez żółte akcenty w ubiorze. Wchodząc rano do szkoły, każdy otrzymał wesołą naklejkę z uśmiechem oraz miłe pozdrowienie. Rozmawialiśmy o tym, że bycie życzliwym jest ważne, na korytarzach zawisły przysłowia na temat życzliwości i uśmiechu, była spora dawka pozytywnej energii, która zmobilizowała tych małych i tych dużych do działania. Pamiętajmy, że każdy z nas potrzebuje szacunku, ciepła, akceptacji, miłego słowa, szczerego uśmiechu… Promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra codziennie, nie tylko od święta.
Samorząd Uczniowski
Opiekun SU Sylwia Pieczara
3
SZKOLNY KONKURS NA OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU
NA OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ
Przedmiot konkursu:
Własnoręcznie wykonana świąteczna ozdoba bożonarodzeniowa.Uczestnicy :
Uczestnikiem konkursu może zostać każdy uczeń naszej szkoły.
Cele konkursu:
- rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej uczniów;
- rozwijanie wrażliwości estetycznej;
- stworzenie uczniom możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych;
- powrót do tradycji wykonywania ozdób bożonarodzeniowych;
- umożliwienie przedstawienia własnej wizji, nastroju oraz tradycji Świąt Bożonarodzeniowych.
Warunki uczestnictwa:
- Warunkiem uczestnictwa jest wykonanie ozdoby bożonarodzeniowej w dowolnej formie i dowolną techniką plastyczną (bombka, stroik, kartka, choinka, itp.). Przy ocenie i nagradzaniu prac będą brane pod uwagę oryginalność, pomysłowość i estetyka wykonania;
- Stworzone na konkurs prace powinny być podpisane przez autora wg. wzoru: imię i nazwisko, klasa ;
- Prace należy dostarczyć do 8 grudnia 2023r. roku do p.I. Sosnowskiej, p. M. Kozioł lub p. S. Pieczary.
4. Organizatorzy konkursu przewidują sprzedaż wykonanych ozdób na Kiermaszu w GOK-u w Klukach
w dn. 15.12.2023r.
Zebrane pieniądze ze sprzedaży ozdób zostaną przeznaczone na potrzeby naszej szkoły.
Organizatorzy:
p.o.Dyrektor Szkoły- Katarzyna Kowalczyk
I. Sosnowska, M. Kozioł, S. Pieczara
XX Bieg Niepodległości w Bełchatowie
14 listopada odbył się XX Bieg Niepodległości w Bełchatowie. Nasi uczniowie wzięli w nim udział i bardzo dobrze się spisali. Pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej zdobyła Kinga Kowalczyk, a Julia Słaba wywalczyła 3 miejsce.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. https://fb.watch/ojokO3CUy4/9
CHARYTATYWNA ZBIÓRKA MONET
11 LISTOPADA - GMINNE UROCZYSTOŚCI
W dniu 11 listopada 2023r. przedstawiciele naszej społeczności szkolnej wzięli udział w uroczystości w gminie Kluki poświęconej 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorami uroczystości byli: Pani Wójt Gminy Kluki Renata Kaczmarkiewicz i Proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ks. Józef Egierski. Współorganizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Klukach.
Obchody rozpoczęły się o godz. 11.00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele p.w. NMP Królowej Polski w Klukach.
Po mszy nastąpił przemarsz na skwer w Klukach, gdzie pod pomnikiem zostały złożone kwiaty. Następnie odbyły się uroczystości patriotyczne w GOKu. Na zakończnie nastąpiło wręczenie nagród w V edycji konkursu plastycznego "POLSKA NIEPODLEGŁA".
Iwona Sosnowska, Izabella Łacmańska, Anna Witkowska
26
"Szkoła do hymnu"
Podobnie jak w poprzednich latach, wzięliśmy udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku był to piątek, 10 listopada.
3
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Dzień postaci z bajek to dzień zorganizowany przez Samorząd Szkolny przy współpracy z opiekunem samorządu i bibliotekarzem. 06 listopada bieżącego roku uczniowi przenieśli się w odległe baśniowe czasy. Każdy mógł przyjść do szkoły w stroju ulubionej postać z baśni. Wielu skorzystało z okazji i przygotowało dla siebie niezwykłą charakteryzację.
Tego dnia po korytarzach naszej szkoły wędrowali niezwykli baśniowi bohaterowie. Czasem trudno było rozpoznać niektórych uczniów, którzy doskonale wcielili się w wybrane postacie. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili.
Dziękujemy Rodzicom, którzy zechcieli pomóc swoim pociechom w przygotowaniu odpowiednich strojów.
Sylwia Pieczara, Marzena Cisowska
5
SZKOŁA PAMIĘTA
Nasi uczniowie wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła pamięta", która ma na celu potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią naszego regionu.
Uczniowie odwiedzili miejsca pamięci i zapalili znicze.
Zdrowe śniadanie
Uczniowie klasy 3 doskonale wiedzą, że zdrowe odżywianie jest bardzo ważne. Dlatego też na drugie śniadanie w ramach "Programu dla szkół" samodzielnie przygotowali przepyszną, zdrową sałatkę.
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2023
Tegoroczne hasło: „Biblioteka Szkolna: Moje Szczęśliwe Miejsce, W Którym Kwitnie Kreatywność I Wyobraźnia”
Sprawozdanie
02 października - Rozpoczęcie obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Przekazanie uczniom informacji wstępnych dotyczących zaplanowanych przez bibliotekarza wydarzeń.
04 października – Dzień Cynamonowej Bułeczki. Tego dnia podczas przerw śródlekcyjnych uczniowie mogli w bibliotece oglądać książki z przepisami kulinarnymi. Wymiana informacji i poznawanie ciekawostek oraz przepisów kulinarnych.
05 października – Dzień Robienia Czegoś Miłego – czwartek 05 października – Dzień Wsparcia Dla Biblioteki Szkolnej. Sprzedaż ciasta w bibliotece szkolnej. Dochody
z przeprowadzonej akcji zostaną w całości przeznaczone na zakup książek do biblioteki szkolnej.Bardzo dziękuję uczniom klasy szóstej i ich rodzicom za zaangażowanie się
w przeprowadzenie tej akcji i przygotowanie pysznych ciast. Na pochwałę zasługują: Antonina Banachowska, Natalia Bednarek, Natalia Biniecka, Nadia Kamecka, Anna Pająk, Anna Szczepanik, Szymon Karpiński.Podziękowania kieruję również do mamy Ady Strzelczyk z oddziału przedszkolnego
i mamy Stasia Roguta z klasy I, Panie również przygotowały przepyszne słodkości na rzecz tej akcji.06 października – Światowy Dzień Uśmiechu. Tego dnia uczniowie obdarowywali siebie i pracowników szkoły uśmiechem oraz uśmiechniętymi buźkami z papieru, które przyklejano sobie do ubrań. W bibliotece podczas przerw poszukiwaliśmy książek, które nas rozweselą.
09 października - Dzień Zmierzania Się Z Własnymi Lękami. Uczniowie tego dnia przelewali na papier swoje obawy i lęki dotyczące szkoły i wrzucali kartki do specjalnie przygotowanej skrzynki. Oczywiście wpisy były anonimowe. Na podstawie przekazanych informacji powstał tekst, który przeczytali uczniowie klasy piątej podczas zakończenia obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
16 października – Dzień Słownika – poniedziałek 16 października – Dzień ze słownikiem w naszej bibliotece. Podczas przerw śródlekcyjnych uczniowie mogli zapoznać się ze wszystkimi słownikami, które znajdują się w bibliotece szkolnej.
10 października - Dzień Gier Planszowych. Od 17 do 20 października w bibliotece szkolnej podczas przerw śródlekcyjnych uczniowie mogli poznawać i grać w różne gry planszowe.
25 - 27 października – kontynuacja czasu spędzonego z grami planszowymi. Uczniowie rozpoczęli tworzenie własnej gry planszowej. Kontynuacja zabawy przeciągnie się na kolejny miesiąc.
Lekcje biblioteczne – uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych zorganizowanych przez bibliotekarza w październiku.
Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji wydarzeń miesiąca – Pani Dyrektor, Nauczycielom, Uczniom, Rodzicom i Pracownikom obsługi. To dzięki Wam kolejny raz wszystko przebiegło zgodnie z planem.
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem – panią Sylwią Pieczarą zaangażował się
w organizowanie Światowego Dnia Uśmiechu. Bardzo dziękuję za pomoc i współpracę.W październiku do grona czytelników dołączają co roku uczniowie oddziału przedszkolnego. W tym roku również maluchy poznały szkolną bibliotekę i wypożyczyły pierwsze książki. Wychowawczyni dziękuję za pomoc w organizacji takich spotkań,
a Rodzicom życzę wspaniałych chwil spędzonych z książkami i własnymi dziećmi.Szkolny Mistrz Czytelnictwa – konkurs długoterminowy. Grupa chętnych uczniów
z klas III – VIII rozpoczęła przygotowania do konkursu, który odbędzie się na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku.W roku 2023 nasza szkolna biblioteka uczestniczyła w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Dzięki temu pozyskaliśmy nowe książki do biblioteki szkolnej oraz drukarkę. Zakupione również zostały materiały papiernicze i nagrody dla uczniów, którzy biorą udział w konkursach bibliotecznych.
Podsumowanie konkursów październikowych. 27 października jury – Dorota Bill-Skorupa i Monika Wlazłowska – oceniło prace konkursowe uczniów naszej szkoły. Rozdanie nagród nastąpiło 31października.
Dziękuję Pani kierownik Biblioteki Publicznej w Klukach i Pracownikowi Gminnego Ośrodka Kultury w Klukach za współpracę i ocenę prac konkursowych.
Nagrodzeni uczniowie:
SZKOLNY KONKURS BIBLIOTECZNY
DLA UCZNIÓW ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
„ILUSTRACJA DO WIERSZA ALEKSANDRA FREDRY „PAWEŁ I GAWEŁ”
Komisja przyznała wyróżnienia wszystkim uczestnikom konkursu.
Nagrody otrzymują:
- Bartczak Szymon
- Drab Pola
- Drab Stanisław
- Kaczmarek Oliwia
- Kałużny Daniel
- Krawczyk Aleksandra
- Młynarczyk Szymon
- Pędziwiatr Tola
- Pieczara Zuzanna
- Turek Natalia
- Wełna Patrycja
- Włodarczyk Zuzanna
- Woch Nadia
SZKOLNY KONKURS BIBLIOTECZNYDLA UCZNIÓW KLAS I – III
„KARTKA Z ŻYCZENIAMI DLA PATRONA ROKU 2023”
I miejsce: Izabela Karpińska– uczennica klasy III
II miejsce: Łucja Krawczyk – uczennica klasy II
Polina Demianchuk - uczennica klasy I
III miejsce: Gabriela Bochman – uczennica klasy III
Paulina Bednarek - uczennica klasy I
Filip Woch - uczeń klasy I
Wyróżnienia otrzymują:
- Alicja Fronczkowska - uczennica klasy III
- Martyna Wełna – uczennica klasy I
- Patrycja Wełna – uczennica oddziału przedszkolnego
SZKOLNY KONKURS BIBLIOTECZNYDLA UCZNIÓW KLAS IV - VI
„MOJA INTERPRETACJA WIERSZA WISŁAWY SZYMBORSKIEJ PĘDZLEM MALOWANA”
I miejsce: Barbara Szczepanik – uczennica klasy IV
Szymon Karpiński – uczeń klasy VI
II miejsce: Anna Szczepanik i Nadia Kamecka – uczennice klasy VI
III miejsce: Natalia Bednarek – uczennica klasy VI
Wiktor Rogoziński i Kacper Studziński – uczniowie klasy V
Wyróżnienia otrzymują:
- Daria Jelonek – uczennica klasy IV
- Maja Fraszka – uczennica klasy IV
- Grzegorz Gorzelak – uczeń klasy V
- Tomasz Kuligowski – uczeń klasy V
SZKOLNY KONKURS BIBLIOTECZNY
DLA UCZNIÓW KLAS VII- VIII
„PLAKAT DOTYCZĄCY WYBRANEGO PATRONA ROKU 2023”
I miejsce: Alicja Samojluk – uczennica klasy VII
II miejsce: Judyta Idzikowska – uczennica klasy VIII
III miejsce: Julia Słaba i Nikola Janowska – uczennice klasy VIII
Bibliotekarz szkolny
Marzena Cisowska
19
Ślubowanie klasy I
Dnia 27 października 2023r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Kluki – Pani Renata Kaczmarkiewicz, Kierownik Referatu Oświaty- Pani Marzanna Karpińska, Pan Błażej Lewiński, rodzice uczniów klas pierwszych.
Wszystkich zebranych powitała dyrektor szkoły – Pani Katarzyna Kowalczyk.Zanim pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności szkolnej to gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Swój występ rozpoczęli polonezem, którego pięknie zatańczyli. Następnie odbyła się część artystyczna w której uczniowie śpiewali piosenki i recytowali wiersze.
Po wspaniałym występie artystycznym nadszedł czas na uroczystą deklarację dzieci. W niezwykle podniosłej atmosferze, w obecności pocztu sztandarowego, zgromadzonych na tej uroczystości gości, uczniowie klasy pierwszej ślubowali: być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom oraz nauczycielom. Aktu pasowania dokonała Pani dyrektor Katarzyna Kowalczyk. Tym samym dzieci zostały oficjalnie uczniami klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Wandy Malczewskiej w Parznie. Dowodem były dyplomy Pasowania na ucznia oraz pierwsze legitymacje szkolne wręczone dzieciom przez dyrektora szkoły i wychowawcę. Następnie Pani Wójt Renata Kaczmarkiewicz złożyła życzenia wszystkim pierwszakom, życząc wielu sukcesów w nauce. Pierwszoklasiści otrzymali również życzenia od swoich rodziców i starszych kolegów.Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!
https://fb.watch/nXIiX0_srp/36
Laptop dla ucznia
W dniu 27.10.2023 pani Wójt Renata Kaczmarkiewicz przekazała uczniom klasy IV laptopy w ramach realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji programu "Laptop dla ucznia"
KONKURS PLASTYCZNY - POLSKA NIEPODLEGŁA
Archiwum Aktualności