Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.
Głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej.
W naszej szkole miał on służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu uczniom, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się piękną polszczyzną w życiu codziennym. Zajęcia upłynęły pod znakiem troski o język polski i był czasem ochrony wartości mowy ojczystej.
Uczniowie w czasie różnych zajęć zmierzyli się z łamigłówkami językowymi: rozwiązywali rebusy, stawili również czoło ortograficznej wykreślance oraz próbowali odczytać tekst, który nie zawierał polskich znaków. Trudnymi zadaniami okazały się ćwiczenia on-line, w których uczniowie musieli się wykazać znajomością zasad ortograficznych i czytaniem wierszyków łamiących języki. Ponadto wykonali plakaty przedstawiające najtrudniejsze i najpiękniejsze słowa w języku polskim. Przygotowali również prezentację z najczęstszymi błędami językowymi.
Uczniowie klasy II zaangażowali się w różnorodne aktywności, promujące piękno języka polskiego. Rozpoczęli od „biegającego dyktanda”, w którym połączyli ruch z utrwalaniem zasad ortograficznych. Zabawy językowe, takie jak „Wyrazy z wyrazu”, „Znajdź zakończenie” dostarczyły wszystkim wielu emocjonujących chwil.
Nauczyciel bibliotekarz podczas zajęć świetlicowych, języka polskiego i spotkań w bibliotece angażował uczniów do zwracania uwagi na piękno języka ojczystego. Dzieci z klas młodszych poznały wiersze, w których przeważały wyrazy niełatwe pod względem ortograficznym. Uczniowie klas starszych sprawdzali swoje umiejętności poprawnego wymawiania trudnych słów i wykonali ilustracje do poznanych kłopotliwych wyrazów i powiedzeń.
Język polski to nasze dziedzictwo, a także narzędzie wyrażania myśli i uczuć. Oby było więcej takich dni, pełnych radości z języka polskiego.
Dziękujemy za wspólną zabawę.
E. Bartłomiejczyk, M. Cisowska, I. Łacmańska