REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W CZASIE PANDEMII

Biblioteka szkolna w okresie pandemii COVID-19 funkcjonuje na podstawie wytycznych MZ, GIS i MEN .

Celem regulaminu jest:
1) zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19,
2) umożliwienie uczniom dostępu do książek w postaci tradycyjnej, oddanie wypożyczonych pozycji przed okresem kwarantanny woluminów.

Obowiązki czytelników:
1) Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie szkoły.
2) Należy przestrzegać przyjętych zasad bezpieczeństwa sanitarnego, np. stosować jednorazowe rękawiczki lub płyn dezynfekujący.
3) W pomieszczeniu biblioteki zabrania się korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń aktywowanych dotykiem
4) W przypadku większej liczby osób przebywających w bibliotece, powinny one oczekiwać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5-2 m.
5) Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.
6) Czytelnicy mogą składać zamówienia książek drogą elektroniczną przyjętą w szkole lub osobiście.
7) Uczniowie korzystają z biblioteki szkolnej zgodnie z ustalonym harmonogramem wypożyczeń.
8) W związku z zaistniałą sytuacją uczniowie postępują zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Obowiązki bibliotekarza:
1) Pracownik bezpośrednio obsługujący użytkowników biblioteki jest zobowiązani do stosowania zasad profilaktyki zdrowotnej, dezynfekowania rąk lub zakładania jednorazowych rękawic ochronnych.
2) Wszystkie książki zwrócone przez czytelników są oznakowane datą zwrotu, odłożone w odrębne miejsce oraz poddane 2-dniowej kwarantannie (zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.).
3) W czasie przerwy w bezpośredniej obsłudze użytkowników biblioteki pracownik prowadzi prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem ciągów komunikacyjnych: wietrzy salę, przeciera powierzchnie płaskie.
4) Po zakończeniu obsługi czytelników – na koniec dnia – pracownik dezynfekują środkami zapewnionymi przez szkołę powierzchnie płaskie.

DZIAŁANIE BIBLIOTEKI
1) Biblioteka podejmuje inicjatywy skierowane do czytelników, które ułatwiają im dostęp do kultury, wiedzy i informacji.
2) Prowadzi działalność informacyjną, edukacyjną i kulturalną.
3) Biblioteka realizuje e-usługi, np. udzielanie porad bibliotecznych i czytelniczych on-line.
4) Nauczyciel bibliotekarz jest w kontakcie z czytelnikami, proponuje różne formy aktywności czytelniczej.
6) Nauczyciel bibliotekarz współpracuje z pozostałymi nauczycielami, aby wspomagać proces dydaktyczny.
7) Na stronie internetowej szkoły i w zakładce biblioteka są umieszczane informacje dla czytelników.
8) Nauczyciel bibliotekarz umożliwia uczniom dostęp do księgozbioru.
9) Nauczyciel bibliotekarz zapoznaje czytelników z harmonogramem wypożyczeń oraz z powyższym regulaminem.

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. WANDY MALCZEWSKIEJ W PARZNIE

Zasady ogólne

1.        Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, absolwenci, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice i opiekunowie uczniów naszej szkoły.

2.        Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.

3.        Biblioteka udostępnia swoje zbiory zgodnie z kalendarzem pracy szkoły,
w wyznaczonych godzinach.

4.        Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów korzystać można wypożyczając je do domu, czytając lub przeglądając na miejscu, bądź wypożyczając do wykorzystania w czasie zajęć lekcyjnych.

5.        W bibliotece należy zachować ciszę.

6.        Obowiązuje zakaz spożywania posiłków, picia napojów oraz korzystania z telefonów komórkowych.

7.    Biblioteka szkolna udostępnia uczniom podręczniki na określony rok szkolny.

8.        Użytkownicy zobowiązani są do poszanowania sprzętu i wyposażenia biblioteki.

9.    W bibliotece uczniowie mogą korzystać z Internetu oraz zasobów multimedialnych – słowniki i encyklopedie.

10.        Każdy użytkownik biblioteki zobowiązany jest zapoznać się z regulaminem biblioteki
i go przestrzegać.

11. W sytuacjach szczególnych (np. klęski żywiołowej, stanu epidemii, stanu zagrożenia, kształcenia na odległość) zostaje ustalony odrębny regulamin biblioteki szkolnej oraz harmonogram wypożyczeni.

Zasady korzystania z wypożyczalni

1.        Czytelnik może wypożyczyć książki jedynie na swoje nazwisko.

2.        Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki.

3.    Uszkodzone książki należy naprawić (skleić).

4.        Uczniowie przygotowujący się do konkursów, olimpiad lub z innych ważnych powodów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo większej ilości książek.

5.        Zauważone przy wypożyczeniu uszkodzenia należy niezwłocznie zgłosić bibliotekarzowi.

6.        Czytelnik zobowiązany jest odkupić zagubioną lub zniszczoną książkę, lub oddać inną wskazaną przez bibliotekarza.

7.    Czytelnik jest zobowiązany dbać o podręczniki wypożyczone z biblioteki szkolnej.

8.    Czytelnik jest zobowiązany naprawić zniszczone podręczniki lub je odkupić, w zależności od jakości uszkodzeń.

9.   Czytelnik zwraca podręczniki do biblioteki szkolnej przed zakończeniem roku szkolnego, w terminie wyznaczonym przez bibliotekarza.

10.        Wszystkie wypożyczone przez uczniów książki powinny być zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego.

11.        Termin zwrotu książek do biblioteki przed zakończeniem roku szkolnego wyznacza bibliotekarz.