SPRAWOZDANIE
Z REALIZACJI PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO
„ROWEROWA PROFILAKTYKA
DLA DZIEWCZYNKI I CHŁOPCZYKA.
UZALEŻNIENIA OMIJAMY I DOBRZE CZAS SPĘDZAMY”
Program ten został napisany dla uczniów z klas IV – VI Szkoły Podstawowej im. Wandy Malczewskiej w Parznie i dostosowany jest do jej potrzeb. Powstał w oparciu o program wychowawczy. Powstał, aby wspierać młodych ludzi w dążeniu do podejmowania krytycznych decyzji. Mamy nadzieję, że dzięki podjętym przez nas działaniom, uczniowie będą szukać alternatywnych form spędzania czasu wolnego. Zabawy, sport i dobre towarzystwo to sposób na nudę, to ucieczka przed tym, co może zniszczyć człowieka. Wspólne spędzanie wolnego czasu, dobra zabawa i integracja środowiska to podstawowe wyznaczniki programu.
Uzależnienie to pojęcie bardzo szeroko rozumiane. Kryją się pod nim wszelkiego rodzaju środki odurzające, ale również zagrożenia płynące z rozwoju techniki (Internet, telewizja). Przed tym właśnie chcielibyśmy uchronić nasze dzieci.
Celem nadrzędnym programu jest uświadomienie uczniom, jak również i rodzicom, że wspólne spędzenie czasu, dobra zabawa wcale nie muszą wiązać się z tym co złe. Można doskonale zaplanować czas wolny bez używek czy Internetu. Edukacja przez zabawę.
Cele szczegółowe są następujące:
- Przygotowanie uczniów do rozsądnego korzystania z zasobów telewizji i Internetu.
- Uświadomienie społeczności szkolnej zagrożeń wynikających z sięgania po środki odurzające.
- Kształcenie umiejętności dokonywania świadomego wyboru podczas spędzania czasu wolnego.
- Przedstawienie możliwości szukania pomocy w różnych organizacjach zajmujących się zwalczaniem uzależnień.
- Poznanie możliwości eliminowania zagrożeń, którymi są szeroko pojęte uzależnienia.
- Zwrócenie uwagi na podstawowe funkcje rodziny z podkreśleniem miejsca dziecka w rodzinie.
- Przekazywanie wartości i tradycji odgrywających ważne role w rodzinie.
- Mądre organizowanie czasu wolnego.
- Istotna rola przyjaźni w życiu dzieci i młodzieży.
- Odpowiedzialność i konsekwencje podejmowanych decyzji.
- Zapoznanie uczniów z listą instytucji, do których mogą zwracać się o pomoc, w razie różnych kłopotów.
- Zabawa i sport jako doskonały sposób na nudę.
- Wycieczka i modlitwa – czy to może być interesujące?
- Istota roli szkoły w środowisku lokalnym.
Program został zrealizowany od 12 czerwca do 20 czerwca 2017r. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie z klas IV – VI ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Malczewskiej w Parznie.
Uczniowie otrzymali informacje dotyczące różnych uzależnień. Dowiedzieli się jakie niebezpieczeństwa mogą na nich czyhać w związku z korzystaniem ze środków odurzających czy nadmiernego przywiązania do komputera, telefonu lub telewizora. Wspólnie oglądali różne prezentacje związane z tym tematem. Rozmawiali i wymieniali własne spostrzeżenia dotyczące uzależnień.
Nastolatki aktywnie uczestniczyły w spotkaniach podczas realizacji programu. Nie brakowało im pomysłów i pytań związanych z podjętym tematem. Podsumowaniem wspólnej pracy są plakaty związane z uzależnieniami. Każda klasa przygotowała własne dzieło z myślą przewodnią. Mam nadzieję, że przeprowadzone przez nas zajęcia pozytywnie wpłyną na naszych wychowanków i będą wybierali różne formy spędzenia wolnego czasu, ale tylko takie, które nie mogą im zaszkodzić.
Podsumowaniem podjętych działań była wycieczka rowerowa, która odbyła się 20 czerwca. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Modlitewnika w Parznie. Uczniowie mogli zobaczyć bardzo różne książeczki z modlitwami. Poznali historię naszego terenu – Naszej Małej Ojczyzny. Dowiedzieli się również wiele na temat różnego rodzaju modlitw. Największe wrażenie zrobiła na nich modlitwa w formie rapu.
Kolejnym etapem wycieczki był „rowerowy spacer” po najbliższym terenie. Podziwianie bliskich nam krajobrazów i przebywanie na świeżym powietrzu pozytywnie wpłynęło na naszych uczniów.
Na zakończenie wycieczki wszyscy regenerowali siły przy ognisku podczas pieczenia kiełbasek i wspólnej zabawy. Nasze spotkanie mogłoby trwać w nieskończoność, ale niestety nadszedł czas powrotu. Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie powrócili do swoich domów.
Za udział w programie wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni. Plakaty zdobią szkolne korytarze, a uczniowie wspominają wspólnie spędzony czas.
Wszystkie cele programu zostały zrealizowane. Możemy mieć tylko nadzieję, że nasi wychowankowie będą wybierać tylko pozytywne formy spędzenia czasu.