Nauczyciele j. angielskiego, j. polskiego i matematyki przypominają o wykonaniu zadań w repetytoriach ósmoklasisty i na dodatkowych kartkach ksero.
INFORMACJA DLA ÓSMOKLASISTÓW!!!
INFOLINIA KURATORIUM OŚWIATY W ŁODZI
UWAGA!!! PILNY KOMUNIKAT!!!
Zgodnie z wytycznymi Kuratorium Oświaty w Łodzi informuję, że w dniach 12 - 25.03.2020r. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
W dniach 12 - 13.03.2020r. (czwartek, piątek) będą tylko zajęcia opiekuńcze i w wyjątkowych sytuacjach można przysłać dziecko do szkoły (autobus szkolny będzie kursował).
Kolejne komunikaty będą ukazywały się na stronie internetowej szkoły: sp-parzno.edupage.org
Dyrektor szkoły
Wioletta Drzewosz
PILNY KOMUNIKAT W SPRAWIE WYCIECZEK I WYDARZEŃ SZKOLNYCH!!!
Szanowni Uczniowie, Rodzice,
w związku z zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się koronawirusa informuję, iż Wojewoda Łódzki wydał polecenie nieorganizowania wycieczek i wyjazdów uczniów i dzieci oraz nieprzyjmowania w charakterze gości grup uczniów i dzieci z innych szkół i placówek. Polecenie dotyczy również nieorganizowania zbiorowych wyjść uczniów i dzieci do kin, teatrów, muzeów itp. oraz wydarzeń na terenie szkół i placówek takich jak akademie, apele czy koncerty. Polecenie obowiązuje od 9 marca 2020 r. do odwołania.
W związku z powyższym wszystkie zaplanowane wycieczki tj. 20 marca 2020 r. oraz 4-6 maja 2020 r. zostają zawieszone do odwołania.
Dyrektor szkoły - Wioletta Drzewosz
CZYTALI PIERWSZAKOM W JĘZYKU ANGIELSKIM...
06.03. 2020r. odbyło się spotkanie klas I, IV i V - pod hasłem „Cała Polska Czyta Dzieciom… Po Angielsku”
Było to pierwsze spotkanie tego typu w naszej szkole. Uczniowie klas IV i V pod kierunkiem pani Aleksandry Bochman wprowadzili młodszych uczniów w świat literatury angielskiej. Zaprezentowali piękną bajkę pod tytułem "Mała syrenka" - czytali w języku angielskim, a następnie tłumaczyli fragmenty na język polski.
Młodsi koledzy i koleżanki z wielką uwagą słuchali czytanej opowieści, z zainteresowaniem oglądali ilustracje prezentowane fachowo przez czytających.
Po przeczytaniu bajki uczniowie wspólnie z pierwszakami stworzyli prace plastyczne, których główną bohaterką były syrenki, statki, a także powstał plakat przedstawiający plusy porozumiewania się w językach obcych.
Izabella Przybyła
MYJĘ ZĘBY...
W dniu 4.03.2020 r. przybyły do naszej szkoły panie dentystki z KLINIKI STOMATOLOGICZNEJ PLATINUM DENTAL Z Bełchatowa. Opowiedziały dzieciom o prawidłowej higienie jamy ustnej i pielęgnacji zębów. Dzieci nauczyły się jak prawidłowo szczotkować swoje ząbki oraz co spożywać by utrzymać je w jak najlepszym stanie. Na koniec panie dentystki wykonały przegląd dentystyczny wszystkim dzieciom biorącym udział w zajęciach.
WYCHOWAWCA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
Sylwia Pieczara
NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - UROCZYSTOŚĆ W SZKOLE
Dnia 3 marca 2020 r. w Szkole Podstawowej w Parznie odbyła się uroczysta akademia z okazji upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych - czyli bojowników podziemia niepodległościowego, którzy w powojennej Polsce stawiali opór komunistycznej władzy.
Uczniowie klasy VI przedstawili rys historyczny poświęcony żołnierzom. Uczniowie pozostałych klas dowiedzieli się m.in., że komuniści przedstawiali ich jako przestępców, wrogów narodu polskiego. W nagłośnionych na cały kraj procesach sądowych, wykorzystywanych w celach propagandowych, partyzantom stawiano nieprawdziwe zarzuty i uniemożliwaino obronę. Prześladowanym w czasach PRL Żołnierzom Wyklętym przywrócono należny szacunek dopiero po obaleniu komunizmu w 1989 r.
W podniosłej atmosferze uczniowie i chór szkolny przedstawili montaż słowno-muzyczny. Recytowano wiersze o "Ince" - Danucie Śiedziakównie, o wielkich bohaterach: Roju, Pileckim, Fieldorfie, Łupaszce, że "zachowali się jak trzeba - w naszych sercach - na zawsze". Uczniowie odspiewali pieśni patriotyczne "Niepodległa, niepokorna", "Ojczyzna", "Ślady wilczych kłów", "Niepodległość - trudne słowa", "Leć orle biały".
Akademię przygotowała nauczycielka historii - p. Lilianna Konikowska, która wprowadziła zebranych w temat Żołnierzy Wyklętych, razem z p. Magdaleną Kozioł - nauczycielką muzyki. która prowadzi w szkole chór szkolny.
Akademia wywarła na uczniach niezapomiane patriotyczne wrażenia i pozwoliła poszerzyć wiedzę historyczną na w/w temat.
Lilianna Konikowska
NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - UROCZYSTOŚCI GMINNE
Dnia 2 marca 2020 r. w Klukach miały miejsce uroczyste obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Zaczęły się mszą świętą poranną w intencji Żołnierzy Wyklętych w Kościele pw. Matki Bożej Królowe Polski w Klukach. Po mszy nastąpiło złożenie kwiatów na cmentarzu wojskowym przy kościele. Następnie uczniowie kl. VI-VIII przeszli do GOK w Klukach na dalszą część uroczystości. Na wstępie głos zabrała dyrektor GOK witając wszystkich zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów. Pani Wójt Gminy Kluki Renata Kaczmarkiewicz przedstawiła rys historyczny poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Następnie dyrektor łódzkiego oddziału IPN p. Darek Rogut, który zajmuje się m.in. badaniem historii Żołnierzy Wyklętych, przedstawił ciekawy wykład poświęcony tym osobom.
Uczniowie kl. VI Szkoły Podstawowej w Parznie przedstawili montaż słowno-muzyczny wraz z chórem szkolnym. Recytowano poezję poświęconą bohaterom tamtych czasów - Rojowi, Pileckiemu, Ince, Fieldorfowi, Łupaszce, że "zachowali się jak trzeba - w naszych sercach - na zawsze"; śpiewano pieśni patriotyczne w podniosłej atmosferze.
Po montażu nastąpiła prelekcja historyczna pracownika IPN p. Pawła Wąsa połączona z multimedialną prezentacją. Uczniowie odebrali profesjonalną lekcję historii poświęconą Żołnierzom Wyklętym, czyli bojownikom podziemia niepodległościowego, którzy w powojennej Polsce stawiali opór komunistycznej władzy.
Lilianna Konikowska
DRZWI OTWARTE NASZEJ SZKOŁY
Dnia 27.02.2020r odbyły się zajęcia otwarte dla wszystkich przedszkolaków wybierających się do naszej szkoły w nowym roku szkolnym. Dzieci aktywnie spędziły czas poznając się i integrując. Zobaczyły także jak funkcjonuje nasza szkoła. Wykonały również pracę plastyczną, którą mogły zabrać do domu.
WYCHOWAWCA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
Sylwia Pieczara
UWAGA!!!
W związku z z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa przekazuję rekomendacje MEN dla dyrektorów szkół:
Rekomendacje_Ministra_Edukacji_Narodowej_dla_dyrektorow_przedszkoli_szkol_i_placowek_oswiatowych.pdf
Podaję również kontakt do najbliższej stacji sanitarno-epidomiologicznej:
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bełchatowie, ul. Okrzei 49
Telefon: 44 733 13 55
Dyrektor szkoły - Wioletta Drzewosz
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony dla podkreślenia jego bogactwa, różnorodności i piękna. Nasi uczniowie również przygotowywali się do tego wydarzenia.
W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom uczniowie uczcili ów dzień. Przygotowali plakaty, na których umieścili poprawne formy promujące znajomość języka w mowie i piśmie. Prace dotyczyły między innymi znajomości związków frazeologicznych, eufemizmów, poprawności językowej oraz ortograficznej. Wykonali także plakaty związane z błędami i zasadami ortograficznymi. Autorami prac są uczniowie klas: IV, VII, VIII.
Izabella Przybyła
ZAJĘCIA Z UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
W dniu 20.02.2020 w ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadził szkolny koordynator do spraw bezpieczeństwa z udziałem klasy VIII. Przedszkolaki przypomniały sobie numery alarmowe, symulowały rozmowę telefoniczną z pogotowiem ratunkowym oraz uczyły się między innymi resuscytacji i ułożenia nieprzytomnego do pozycji bezpiecznej.
WYCHOWAWCA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
Sylwia Pieczara
SZKOLNY KOORDYNATOR DO SPRAW BEZPIECZEŃSTWA
Katarzyna Kowalczyk
Konkurs Piosenki Obcojęzycznej
13.02.2020r. odbył się Konkurs Piosenki Obcojęzycznej zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie. Naszą szkołę reprezentował duet z klasy VI: Olga Cisowska i Justyna Papuga oraz solistka z klasy VII - Julia Augustyniak. Konkurs był podzielony na dwie kategorie: szkołę podstawową i ponadpodstawową. Uczennice naszej szkoły zaśpiewały piosenki w języku angielskim i pomimo dużej liczby uczestników (ponad 50), nasza solistka Julia zdobyła wyróżnienie w swojej kategorii, otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową w postaci smartwatcha. Serdecznie gratulujemy Julii oraz dziękujemy Oldze i Justynie, że godnie reprezentowały naszą szkołę.
Aleksandra Bochman
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY!!!
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
W dniu 07 lutego w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom odbyło się czytanie Starsi-młodszym - to przedsięwzięcie, które polega na czytaniu wybranych utworów przez klasy IV - VIII uczniom klas OP - III.
Tym razem uczniów oddziału przedszkolnego odwiedziła klasa IV. Patrycja Frąckiewicz, Kinga Kowalczyk i Oliwier Majdan przeczytali jedno z opowiadań Julii Duszyńskiej pt. "Cudaczek - Wyśmiewaczek".
"Jest to wesoła opowieść o skrzacie, który... żyje śmiechem. Cudaczek "licho malusie i cieniutkie jak igła", mieszka w warkoczykach panny Obrażalskiej i bez trudu nakłania ją do złości. Ale dziewczynka, z pomocą rady dziwnego staruszka, postanawia się z nim rozprawić: musi wytrzymać trzy dni bez obrażania, a wtedy licho zniknie... czy jej się uda i jakie będą dalsze losy skrzata, dzieci dowiedzą się z tej pełnej uroku książeczki."
Po przeczytaniu opowiadania uczniowie klasy IV przybliżyli tematykę innych historii Cudaczka, a następnie wspólnie z maluchami stworzyli prace plastyczne, których główną bohaterką była panna Obrażalska.
Izabella Przybyła
UWAGA!!!
W lewym Menu w zakładce BIBLIOTEKA SZKOLNA znajduje się regulamin konkursu „SZKOLNY MISTRZ CZYTELNICTWA”
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
04 lutego 2020r. odbyła się niezwykła lekcja w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".
Młodemu człowiekowi, takiemu siódmoklasiście, w którym tętni radość życia nie czas myśleć o śmierci, ale czas uczyć się dobrze żyć i czas czytać LEKTURY.
Lektura, to szczególnie nielubiane słowo w szkole – wiedzą o tym nie tylko uczniowie, bo i rodzice. Szukając, więc sposobu na dobre spotkanie z lekturą, klasa VII na lekcji języka polskiego przygotowała klasowe czytanie Dziadów. Publicznością była klasa V.
Odbyło się ono w scenerii zaciemnionej klasy, przy wielu zapalonych świecach.
Nie nadawało to, co prawda, atmosfery cmentarnej kaplicy, jak to jest w utworze Mickiewicza, jednak tworzyło aurę tajemniczości i zaciekawienia i zawołanie chóru „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, / Co to będzie, co to będzie?” brzmiało w wykonaniu uczniów niezwykle podniośle i groźnie.
Utwór Mickiewicza ma wyraźne przesłanie moralne - wskazuje na konieczność liczenia się z konsekwencjami popełnianych czynów. Surowa moralność ludowa, jak wnioskują uczniowie, zmusza do uczciwego życia z innymi i dla innych. I taka refleksja, po przeczytaniu jest wskazana nie tylko dla siódmoklasisty.
Izabella Przybyła
WAŻNA INFORMACJA!!!
Parzno, dn. 03.02.2020 r.
W lewym MENU w zakładce INFORMACJE DLA UCZNIÓW, RODZICÓW umieszczone są dokumenty dotyczące rekrutacji do oddziału przedszkolnego oraz do klasy I na rok szkolny 2020/2021.
Załączniki można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej lub w szkole od pani dyr. Wioletty Drzewosz lub pani Anny Witkowskiej.
Z wizytą w schronisku…
29 stycznia uczniowie z kl.I-III, jak i przedszkolaki, wraz z wychowawczyniami odwiedzili schronisko dla zwierząt w Zdzieszulicach pod Bełchatowem. Nasza wizyta była związana z akcją Samorządu Uczniowskiego pod hasłem ”Stop pustym miskom”, która polegała na zbiórce karmy dla zwierząt przebywających w schronisku. W akcję włączyła się aktywnie cała społeczność szkolna.
Na miejscu szkolną delegację powitał pracownik schroniska, który opowiedział m.in. o funkcjonowaniu instytucji, warunkach adopcji zwierząt. Uczniowie zwiedzali pomieszczenia schroniska, mogli pogłaskać koty i małe szczenięta. Jak widać na zdjęciach, uczniowie czerpali z tego czasu wiele satysfakcji, ucząc się jednocześnie odpowiedzialności za czworonoga. Przekazaliśmy zebraną karmę dla zwierząt w następującej ilości: 34 kg suchej karmy i 17 kg mokrej karmy.
Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunem pragną serdecznie podziękować wszystkim osobom, które wsparły naszą akcję.
Opiekun SU.: M. Kozioł
„Przygody Wilka i Zająca”
Uczniowie z kl. I-III i oddziału przedszkolnego naszej szkoły, bardzo chętnie biorą udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych. Tym razem mieli okazję obejrzeć spektakl pt. „Przygody Wilka i Zająca”, przygotowany przez Teatr z Wrocławia, który odbył się 29 stycznia w MCK W Bełchatowie. Bohaterowie spektaklu to znani wszystkim z kreskówek Wilk i Zając, którzy nie od dziś, toczą nieustanną walkę i nie widzą możliwości pogodzenia się ze sobą. Do szkoły wróciliśmy bardzo zadowoleni, z nadzieją, że jeszcze będziemy mieli okazję uczestniczyć w podobnym wydarzeniu.
Organizatorzy wycieczki: M. Kozioł, I. Sosnowska
Archiwum Aktualności